Alti Harstad kles opp i lilla under Arctic Race of Norway
Publisert

Arctic Race of Norway tråkkes i gang torsdag 7. august fra Borkenes i Kvæfjord kommune, og ender midt i Harstad sentrum.
Når syklistene girer opp til sluttspurt, suser de forbi Alti Harstad som er kledt opp i lilla for anledningen.
Hele senteret har gått sammen med Bufetat, region nord, for å løfte fram et viktig budskap: Behovet for flere fosterhjem.
– Vi synes det er viktig å bruke anledningen til en sak som betyr noe, sier Gunnar Hansen, senterleder på Alti Harstad.
– Det er mange barn som ikke har det bra. Hvis vi kan bidra til at noen stopper opp og tenker: "Hva kan jeg gjøre?" – da er det verdt det.
Lilla er mer enn en farge
Senterlederen og de ansatte på de ulike butikkene har virkelig stått på før sykkelfesten settes i gang. Inngangspartiene er pyntet med lilla flagg og hjerter, og alle ansatte i butikkene stiller opp i lilla for å vise støtte og oppmerksomhet.
– Vi går all in. Det blir vanskelig å unngå å se noe lilla når du er innom her. Det er et synlig signal, men også en påminnelse om at det finnes barn som trenger en trygg voksen i livet sitt, sier Gunnar.
Fosterhjem trengs – over hele landet
Fra 7. – 10. august sykler 18 lag gjennom flere byer og tettsteder i Troms. Rundt syklistene er det mye liv og røre, og folkefesten følger med fra starten i Borkenes, til Harstad, Tennevoll, Sørreisa, Husøy og Målselv, før det hele ender i sentrum av Tromsø.
Bufetat har siden 2015 vært en samfunnspartner med Arctic Race of Norway for å øke oppmerksomheten rundt behovet for flere fosterhjem – både i landsdelen og i hele landet.
Hver dag er det barn og unge i Norge som trenger et trygt hjem. I Nord-Norge er det behov for rundt 100 nye fosterfamilier hvert år.
Gunnar understreker at selv om ikke alle har mulighet til å bli fosterforeldre – kan alle bidra.
– Det handler om å bry seg. Vi i næringslivet kan være med og spre budskapet, støtte tiltak, og åpne døra for samarbeid. Det gjør en forskjell.
Mer enn markedsføring
For Alti Harstad er dette ikke bare en engangsaktivitet. Senteret er opptatt av å bruke sin synlighet til å løfte fram saker som betyr noe for lokalsamfunnet og innbyggerne.
– Vi vet at folk legger merke til hva vi gjør, både fysisk og digitalt. Da er det viktig at vi bruker den oppmerksomheten klokt. Å være med på dette gir mening.
– Vi heier på Bufetat og det arbeidet de gjør, derfor beholder vi lillafargen på senteret lengre enn bare de to dagene sykkelrittet foregår i Harstad. Vi er glade for å få være med på laget, og sier gjerne ja igjen!